از قرار مجرمیت برای مهدی تا درخواست مرخصی برای فائزه

مشروح چهل و یکمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه/

از قرار مجرمیت برای مهدی تا درخواست مرخصی برای فائزه

 داغ‌ترین موضوعات مطرح شده در چهل و یکمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه مربوط به صدور قرار مجرمیت برای مهدی هاشمی و ماجرای درخواست مرخصی برای فائزه هاشمی از سوی پدرش بود.

چهل و یکمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در محل دفتر سخنگو برگزار شد.

در این نشست محسنی‌اژه‌ای ابتدا در مدت 30 دقیقه در 4 محور مهم سخنرانی کرده و پس از آن در مدت 60 دقیقه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

در زیر مشروح این نشست 90 دقیقه‌ای را می‌خوانید.

 

کیفرخواست علیه مهدی هاشمی بزودی صادر می‌شود

محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضایی گفت: مهدی هاشمی در ساعات اولیه روز 3 مهرماه بازداشت شد و دیروز در ساعت های پایانی با قرار وثیقه 10 میلیارد تومانی در تاریخ 26/9/91 آزاد شد.

وی تصریح کرد: مهدی هاشمی مجموعاً 84 روز در بازداشت موقت بسر برد، در حال حاضر قرار مجرمیت برای وی صادر شده و به زودی کیفرخواست صادر می‌شود.

سخنگوی دستگاه قضایی اظهار داشت: در صورتی که مشکلی در لایحه دفاعی پیش نیاید پرونده به دادگاه رفته و دادگاه تعیین و تکلیف نهایی می‌کند.

برخورد با مفسدین و اشرار در دستور کار قوه قضائیه است/دستگیری قاچاقچیان ارز و طلا

محسنی‌اژه‌ای ضمن ابراز تأسف از کشتار اخیر در آمریکا گفت: متأسفانه مدعیان آمریکایی نسبت به اقدام جنایتکارانه‌ای که به سبب آن 27 کودک و معلم به ضرب گلوله کشته شدند هیچ اقدامی نکرد، کشوری که نمی‌تواند امنیت داخلی خود را تأمین کند به دنبال امنیت سایر کشورها است.

وی به ضرورت برخورد با مفسدین و اشرار و اخلالگران در نظام اقتصادی خبر داد و گفت: برخورد با مفسدین، اشرار و کسانی که قصد اخلال در امور مردم اعم از اخلال در نظام اقتصادی را دارند در دستور کار قوه قضائیه و نیروی انتظامی است و دستگاه قضایی از نیروی انتظامی درخواست کرده به عنوان ضابط تلاش خود را در این زمینه بیشتر کند تا با همیاری دستگاه قضایی به اقدامات اخلالگران و کسانی که جرایم خشن انجام می‌دهند رسیدگی شود.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های نیروی انتظامی در خصوص دستگیری 4 زورگیر مسلح گفت: امیدواریم دادستان تهران در روند رسیدگی به این پرونده تسریع کند البته تسریعی که توأم با عدالت و انفاق باشد تا هر چه زودتر مجازات لازم برای این افراد اعمال شود.

سخنگوی دستگاه قضایی در ادامه تصریح کرد: در ماه‌های اخیر با اخلال‌گران نظام ارزی برخورد شده و این برخورد باید ادامه پیدا کند تا هیچ کس به خود اجازه ندهد در شرایطی که مردم به کالا و ارزاق نیاز دارند بازار را آشفته کند.

محسنی‌اژه‌‌ای افزود: عده‌ای در رابطه با اخلال در نظام ارزی دستگیر شده‌اند و پرونده ‌آنها برای محاکمه به دادگاه ارجاع شده و قرار بود عده‌ای دیگر هم که اقداماتشان اخلال در نظام اقتصادی بوده از سوی بانک مرکزی معرفی شوند تا محاکمه آنها هر چه زودتر آغاز شود.

دادستان کل کشور از دستگیری تعدادی قاچاقچی ارز و طلا در هفته‌های اخیر خبر داد و گفت: در هفته‌های اخیر برخی افراد سودجو اقدام به قاچاق ارز و طلا کردند که با تلاش سیستم‌های امنیتی و انتظامی عده‌ای از آنها در شهرهایی چون بندرعباس، شیراز و اصفهان دستگیر شدند.

سخنگوی دستگاه قضایی با اشاره به برخورد با اشرار و اخلالگران در امنیت کشور گفت: در مورد اشرار و کسانی که در جهت اخلال در امنیت کشور تلاش دارند و به خصوص کسانی که بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی در قالب جنگ نرم و سایر زمینه‌ها با دشمن همکاری می‌کنند از سوی مردم با آنها برخورد می‌شود.

محسنی‌ اژه‌ای در ادامه در خصوص واژه محارب گفت: ممکن است یک فرد محارب باشد و یا یک گروه بنابراین اگر جمعی محارب شدند لازم است که عنوان محارب به آنها اطلاق شود و ضرورتی ندارد که تک تک افراد گروه سلاح داشته باشند، اگر کسی سلاحی چه سرد و یا چه گرم داشته باشد و به وسیله آن مردم را بترساند چه یک فرد باشد چه یک جمع محارب محسوب می‌شود.

از بیان جزئیات پرونده مهدی هاشمی معذورم

غلامحسین محسنی اژه ای در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره این مطلب که برای پرونده مهدی هاشمی قرار مجرمیت صادر شده است آیا می‌توانید جزئیاتی درباره اتهامات این فرد مطرح کنید ؟گفت: شما اصحاب رسانه می‌دانید که برای بیان جزئیات بیشتر بر اساس قانون معذور هستم.

با توجه به این پاسخ خبرنگار قضایی فارس سؤال دیگری از محسنی اژه‌ای پرسید و خطاب به وی گفت که شما در نشست قبلی اذعان کردید که افراد به صرف داشتن یا نداشتن پرونده قضایی از سوی شورای نگهبان برای حضور در انتخابات تائید صلاحیت یا رد صلاحیت نخواهند شد، آیا این پاسخ صحیح است یا خیر.

محسنی اژه ای افزود: همان طور که جلسه قبلی عنوان کردم داشتن پرونده قضایی نمی‌تواند عامل رد صلاحیت افراد باشد هر چند شاید فردی به واسطه پرونده قضایی از یکسری فعالیتهای مدنی محروم شده باشد که در آن صورت آن حکم باعث رد صلاحیت وی خواهد شد .

سخنگوی دستگاه قضایی تصریح کرد: امکان دارد فردی پرونده قضایی نداشته باشد یا پرونده وی منجر به صدور حکم نشده باشد امّا مرجع تشخیص صلاحیت، صلاحیت وی را رد کند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: هر چند مراجع تصمیم گیرنده درباره پیشینه افراد از دستگاه قضایی استعلام هایی انجام می دهند.

آزادی یکی از 28 دستگیر شده مرتبط با شبکه ضد انقلاب

سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره جزئیات بیشتر مربوط به دستگیری 28 عضو یک گروه مرتبط با شبکه ضد انقلاب گفت: یکی افراد دستگیر شده پس از انجام تحقیقات آزاد شد اما بقیه افراد همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

یکی از خبرنگاران پرسید: دیده شده سردسته این گروه اتهامات واهی از جمله خرید و فروش دروغین آپارتمان در شهر دوبی و همچنین انتقال دروغین دانشجویان به خارج از کشور را در پرونده خود دارد آیا این موضوع صحت دارد یا خیر که اژه ای گفت: به هر تقدیر وقتی به چنین پرونده‌ای رسیدگی می‌شود سعی می‌شود تمام ابعاد اتهامات این افراد مورد بررسی قرار بگیرد.

وی گفت: آن مقداری از اتهامات که مدعی العموم امکان ورود به آنها را دارد بدون نیاز به شکایت خصوصی و بقیه بر اساس شکایت شاکی خصوصی مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

وی افزود: البته هستند افرادی که با این 28 نفر همکاری‌هایی داشتند اما هنوز دستگاه قضایی نسبت به دستگیری آنها اقدام نکرده زیرا قصدمان این است که شاید خود این افراد متنبه شوند و از کارهای اشتباهشان دست بردارند.

محسنی‌ اژه‌ای در بخش دیگری از این نشست درباره اعطای مرخصی به زندانیان و محکومان اشاره کرد و گفت: در برخی موارد پیش می‌آید که سازمان زندان‌ها تشخیص می‌دهد یک زندانی حسن رفتار داشته و می‌تواند از مرخصی بهره‌مند شود.

وی گفت: در این گونه موارد به محکوم اعلام می‌شود که اگر بخواهید می‌توانید از مرخصی استفاده کنید اما در این شرایط هم باید زندانی خودش درخواست استفاده از مرخصی را به مسئولان تحویل دهد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در برخی موارد خود محکومان به دلایلی که برایشان مشکلی پیش می‌آید، می‌آیند و مشکل را با مسئولان زندان و دستگاه قضایی مطرح می‌کنند و درخواست آنها مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: البته در مواردی هم بوده که خانواده متهم نظیر پدر و مادر یا همسرش آمده‌اند و گفته‌اند که ما تقاضا داریم به وابسته ما مرخصی اعطا شود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت:‌ در یکی از همین موارد پدر یکی از محکومان با رئیس دستگاه قضایی صحبت کرده بود و از وی خواسته بود که به فرزندش مرخصی اعطا شود اما در تماس با خود محکوم این فرد عنوان کرد که من نمی‌خواهم به مرخصی بروم.

محسنی‌اژه‌ای گفت: البته هر کدام از زندانیان که با درخواست مرخصی آنها موافقت شود باید وثیقه مورد نظر را تودیع کرده و بر اساس قوانین از آن مرخصی استفاده کنند.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از این نشست درباره علت پایان بازداشت موقت مهدی هاشمی و تبدیل آن به قرار وثیقه گفت:‌ زمانی متهم بازداشت موقت می‌شود که حین فرار یا تبانی وی با سایر متهمان باشد.

محسنی‌اژه‌ای گفت: درباره این فرد بیم فرار وجود نداشت اما امکان می‌دادیم برخی از اسناد و مدارک مربوط به اتهامات این فرد از بین برود.برای رفع این بیم و نگرانی قرار بازداشت موقت این فرد به قرار وثیقه تبدیل شد و این فرد آزاد شد.

سخنگوی قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود درباره صدور کیفرخواست برای 18 مقام آمریکایی گفت: در مرحله اول در یک ادعانامه برای 18 نفر از مقامات آمریکایی که عمدتاً مربوط به سازمان سیا هستند کیفرخواستی صادر شده است.

محسنی‌اژه‌ای در آخرین بخش از سخنانش درباره استفاده از واژه محاربه گفت: ضرورتی ندارد که همه اعضای یک گروه سلاح به دست داشته باشند همین که اقدامشان باعث اخافه شود می‌توان آنها را در زمره محارب در نظر گرفت.

یکی از خبرنگاران گفت که به نظر می‌رسد قضات دستورالعمل رئیس قوه قضاییه برای حکم محاربه این افراد را اجرا نکنند که محسنی‌اژه‌ای پاسخ داد: به تازگی در تهران جلساتی بین دادستان و فرمانده نیروی انتظامی برگزار شده تا درباره این پرونده‌ها تصمیم گرفته شود و همچنین تلاش شود تا از وقوع آنها پیشگیری شود.

وی گفت: امیدواریم در تمام شهرستان‌ها نیز این جلسات برگزار شود.

روایت محسنی‌اژه‌ای از مرخصی جوانفکر و فائزه هاشمی

دادستان کل کشور در ادامه نشست خبری امروز در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری ایرنا درباره اینکه گفته می‌شود آقای رئیس جمهور خطاب به رهبر معظم انقلاب نامه‌ای نوشتند و در آن خواسته‌اند تا آقای جوانفکر را ببخشند و بر اساس همین درخواست رهبر معظم انقلاب نیز موافقت خود را اعلام کرده و در نامه‌ای به دستگاه‌ قضایی ابلاغ کردند، گفت: درباره درخواست آقای رئیس جمهور باید از دفتر ایشان سؤال بپرسید.

وی ادامه داد: درباره بخشی که مربوط به موافقت رهبری بوده و گفتید ایشان نامه‌ای نوشتند آن هم باید از دفتر مقام معظم رهبری سؤال می‌پرسید.

محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: اما آن بخشی که گفتید نامه‌ای به دستگاه قضایی رسیده مبنی بر بخشوده شدن آقای جوانفکر باید بگویم چنین نامه‌ای به ما در دستگاه قضایی نرسیدهاست.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: این در حالی است که هیچ درخواستی برای مرخصی از سوی علی اکبر جوانفکر به دستگاه قضایی نرسیده است و اگر این فرد درخواست مرخصی کند درخواست وی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

 وی همچنین در مورد اعطای مرخصی به فائزه هاشمی گفت: پدرش عنوان کرده بود که دخترش نیاز به مرخصی دارد و در بررسی‌ها مشخص شد فائزه هاشمی درخواستی برای اخذ مرخصی نداشته است.

رضایت مادر ستار بهشتی مانع از رسیدگی به پرونده نیست/ لغو اجرای حکم سعید ملک پور کذب است

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری امروز خود در خصوص اتفاقاتی که منجر به آتش‌سوزی در مدرسه پیران شهر شد گفت: همه ما باید تلاش کنیم که این اتفاقات نیفتد اما اگر در این ماجراها تقصیری از کسی ثابت شود طبیعی است که دستگاه قضایی ورود پیدا می‌کند.

محسنی اژه‌ای در خصوص برخی اخبار منتشر شده مبنی بر لغو اجرای حکم سعید ملک پور یکی از گردانندگان سایت‌های مستهجن گفت: حکم سعید ملک پور لغو نشده اما بر اساس برخی ادعاهای وکیل و محکوم علیه این حکم متوقف شده است، ضمن اینکه زندان نیز گزارشی از رفتار متهم را در مدت حبس ارائه کرده که فعلاً در حال بررسی هستیم.

سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا اقدامات فعلی دستگاه قضایی در خصوص پیشگیری از جرائم کافیست گفت: بدون شک اقدامات فعلی کافی نیست و متولیان فرهنگی نیز باید در این زمینه بیشتر فعالیت کنند و از جامعه شناسان و روان شناسان بیشتری در این زمینه استفاده شود.

وی افزود: باید طرح جامعی درباره پیشگیری از جرائم ارائه شود اما این طور نیست که اگر ما یک طرح جامع 100 درصدی نداشتیم و همه دستگاه ها هم به میدان نیامدند ما با شرارت ها و نا امنی ها مقابله نکنیم‌.

دادستان کل کشور به آسیب شناسی در قوانین کشور اشاره کرد و گفت: مدتهاست که مرکز پژوهشها، سازمان بازرسی کل کشور و معاونت حقوقی قوه قضائیه به دنبال آسیب شناسی در قوانین هستند ، بنابر این اگر بخواهیم بطور کلی جامعه‌ای ایده آل داشته باشیم نیاز به کمک همه داریم.

وی افزود: وقتی در یک موضوع همه مردم به میدان می آیند، مشکل بوجود آمده یا به طور کلی رفع می‌شود یا کمی از شدت آن کاسته می شود، بنابر این اگر فقط دستگاه‌ها در این زمینه فعالیت کنند شکایت نمی‌کنند.

خبرنگار دیگری در خصوص تخلفات یک شرکت فروش خودرو که منجر به شکایت 800 شاکی شده است سوالی پرسید که دادستان گفت: اگر منظور شما پرونده موجود در آذربایجان شرقی است باید بگویم که پرونده در حال رسیدگی است اما در حال حاضر از جزئیات آن اطلاعی ندارم.

وی در خصوص سوالی مبنی بر پرونده زمینهای تعاونی برق هشتگرد که منجر به شکایت 25 هزار نفر شده است گفت: بعضی افراد در جهت منافع شخصی و یا غیرشخصی خود پیشنهاداتی را به مردم می‌دهند که اگر مردم اندکی تأمل کنند میدانند که هیچکدام از این وعده‌ها عملی نمی‌شود.

وی افزود: برخی بدون اینکه قرارداد را بخوانند آن را امضاء می کنند و گرفتاری‌های بعد از آن به گردن قوه قضائیه است و با شکایت هم کار به جایی نمی‌رسد چرا که گاهی اوقات متهمان واقعاً پولی ندارند که به شاکی‌ها بدهند.

دادستان کشور تصریح کرد: درخصوص شرکت مذکور علاوه بر اینکه بین افراد مدعی اختلاف نظر وجود دارد، زمینهای خریداری شده نیز معارض دارند و این مشکل را دو چندان می‌کند.

وی افزود: دستگاه قضایی تلاش دارد که حداقل متهمان به بخشی از پول خود برسند اما شاکیان باید حداقل از سازمان ثبت، بانک هاو شهرداری استعلام کنند که آیا متهم اموالی دارد یا نه.

در ادامه این نشست محسنی اژه‌ای در خصوص آخرین وضعیت پرونده ستار بهشتی گفت: اطلاعات جدیدی غیر از توضیحات قبلی وجود ندارد و پزشکی قانونی نیز در تحقیقات خود به نتیجه تازه ای نرسیده است، تحقیقات دادسرا همچنان ادامه دارد و مجموعاً از 11 نفر تحقیق شده ، 3 نفر در بازداشت بسر می‌برند و بقیه آزاد شده‌اند.

وی افزود: تحقیقات کماکان ادامه دارد اما چیزی که در تحقیقات نشان دهد که علت فوت چه بوده هنوز بدست نیامده، البته فردا تعدادی از پزشکان متخصص پزشکی قانونی و دادستان مجدداً تحقیقات صورت گرفته را بررسی خواهند کرد.

دادستان کل کشور درباره بخشیده شدن متهم پرونده از سوی مادر ستار بهشتی گفت: من خودم به شخصه مطلب رضایت را نشنیدم و فقط در سایتها این مطلب را خواندم اما تحقیقی نکردم که از صحت آن آگاه شوم، اگر صحت را بر این بگیریم که مادر ستار بهشتی رضایت داده، این موضوع مانع رسیدگی به ادامه پرونده نمی شود.

سخنگوی دستگاه قضایی در خصوص پرونده تخلف مالی در وزارت ارشاد گفت: این پرونده در مراحل دادسرا بسر می برد و هنوز به دادگاه نرفته و قرار مجرمیت صادره نشده است.

محسنی اژه‌ای درباره اعلام حکم تجدید نظر دیوان عالی کشور درباره متهمان فساد مالی گفت: اینکه چه زمانی نتیجه حکم تجدید نظر اعلام شود ندارم اما امیدوارم بررسی‌ها هرچه زودتر تمام شود و نتیجه اعلام شود.

وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران که در مورد صحت خبر بازداشت شدن فردی که یکی از گردانندگان سایت‌ منتسب به نمایندگان مجلس بوده و در عین حال با شبکه‌های بهاییت نیز ارتباط داشته است؛ گفت: نه فردی که گرداننده سایت نمایندگان باشد بازداشت شده و نه کسی که با شبکه بهاییت ارتباط داشته اما فردی در رابطه با یک سایت دستگیر شده که پرونده آن در حال بررسی است.

/ 0 نظر / 4 بازدید