دکتر احمدی نژاد در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم:

اصلاح مدیریت جهانی خواسته همه ملتهاست که تحقق آن نیازمند تغییر اندیشه ها و اراده هاست

رییس جمهور تصریح کرد: اصلاح مدیریت جهانی در سایه مشارکت عمومی خواسته همه ملتها و خواسته جدی ماست، اما برای تحقق آن باید دیدگاه ها، اندیشه ها، ذهنیت ها و اراده ها تغییر کند و همه برای تحقق آن پای کار بیایند.


دکتر احمدی نژاد در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم:

اصلاح مدیریت جهانی خواسته همه ملتهاست که تحقق آن نیازمند تغییر اندیشه ها و اراده هاست

رییس جمهور تصریح کرد: اصلاح مدیریت جهانی در سایه مشارکت عمومی خواسته همه ملتها و خواسته جدی ماست، اما برای تحقق آن باید دیدگاه ها، اندیشه ها، ذهنیت ها و اراده ها تغییر کند و همه برای تحقق آن پای کار بیایند.

دکتر محمود احمدی نژاد شامگاه سه شنبه در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی وی از کیفیت برگزاری شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد گفت: "صلح پایدار در سایه مشارکت جهانی" که شعار این اجلاس نیز بود، از ابتدای تاریخ خواسته بشر بوده و انسانها همواره به دنبال صلح پایدار بوده اند.

رییس جمهور افزود: صلح همواره باعث آرامش، پیشرفت و توسعه می شود و همه پیشرفتهای بشری نیز در سایه صلح صورت می گیرد، اما سؤال این است که چرا اکنون صلح در جهان به مخاطره افتاده است؛ مهم‌ترین علت این مسئله "مدیریت" است.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه مدیریت نقش اساسی در ایجاد صلح ایفا می کند، اظهار داشت: همه آحاد مردم به اقتضای فطرت الهی شان صلح طلب هستند و اختلافی با یکدیگر ندارند، بلکه همه دعواها از ناحیه مدیریتهاست.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز مدیریت حاکم بر عرصه بین المللی، امنیت و آرامش را از دنیا گرفته و باعث گسترش فقر، کینه‌ورزی، بی عدالتی و درگیریهای مصنوعی شده است، تصریح کرد: همه نابسامانی امروز جهان ناشی از مدیریت نامناسب فعلی حاکم است.

دکتر احمدی نژاد در تشریح ایرادهای مدیریت فعلی جهان، انحصاری بودن این مدیریت و فساد ناشی از آن را اولین نقص ساختار مدیریت فعلی جهان عنوان و خاطرنشان کرد: بی توجهی به ایجاد دوستی و تفاهم و سلطه و قدرت‌طلبی سردمداران مدیریت فعلی دنیا نیز از مهم‌ترین عوامل نابسامانی جهان امروز است؛ امروز هر جا درگیری هست، یک طرف این درگیری کسانی هستند که دنبال قدرت و سلطه طلبی اند.

رییس جمهور با بیان اینکه قدرت طلبی عامل بسیاری از درگیری های امروز دنیاست، گفت: در داخل کشورمان نیز دعواها ناشی از خودخواهی و قدرت طلبی هاست.

دکتر احمدی نژاد ساختار، سازماندهی و ادبیات حاکم بر دنیا را ادبیات قدرت طلبی توصیف کرد و افزود: سازمان ملل متحد و نهادهای بین‌المللی همواره به عنوان ابزار کسب قدرت و سلطه طلبی عمل کرده اند که این سومین علت نابسامانی و عدم تحقق صلح جهانی است.

رییس جمهور با بیان اینکه این مدیریت از هم گسیخته و نابسامان امروز، بشر را به ورطه بیچارگی کشانده است و باید هر چه سریع‌تر اصلاح شود، اظهار داشت: همه به اصلاح نیاز داریم و هر کس به تناسب جایگاه و عملکرد خود باید به اصلاح مدیریت و عملکرد خود بپردازد.

دکتر احمدی نژاد تصریح کرد: اصلاح مدیریت جهانی در سایه مشارکت عمومی خواسته همه ملتهاست که باید به آن توجه شود. این خواسته جدی ماست اما برای تحقق آن باید دیدگاه ها، اندیشه ها، ذهنیت ها و اراده ها تغییر کند و همه برای تحقق آن پای کار بیایند.

رییس جمهور با طرح این پرسش که چه زمانی امور در همه دنیا اصلاح می شود؟ خاطرنشان کرد: زمانی که همگان اراده کنند، تصمیم بگیرند و در اصلاح امور مشارکت کنند، امور جهان اصلاح می شود.

دکتر احمدی نژاد با ذکر مثالی مبنی بر اینکه ترافیک مشکلی است که حل آن نیازمند عزم و تصمیم عمومی است، گفت: شرایط جهان نیز همین گونه است، اگر بخواهیم عدالت را در سراسر جهان برپا کنیم، همه باید وارد عرصه شوند و اگر بخواهیم دوستی در دنیا برقرار شده و حق کشی ها ریشه کن شوند، همه باید وارد میدان شوند و این مفهوم مدیریت مشترک است.

رییس جمهور افزود: اگر همه وارد میدان شوند و بدون ترس و تحمیل در تصمیم گیری های جهانی مشارکت کنند، یقین بدانید بر طبق این قاعده که همواره برآیند تصمیم و خواست عمومی، مثبت است، این حضور و عزم عمومی نتیجه مثبت خواهد داشت.

دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: وقتی ملتی آزادانه و آگاهانه تصمیم بگیرد، برآیند تصمیمش حتماً‌ مفید و سازنده است، چرا که فصل مشترک همه انسان ها فطرت الهی آنان است و فطرت الهی نیز جز خوبی نیست.

رییس جمهور ادامه داد: این قاعده درباره دولت ها نیز صادق است و وقتی مشارکت عمومی باشد و تعداد زیادی از کشورها بر سر موضوعی توافق کنند و همه دنیا بر سر امری مشارکت کند، دیگر کسی نمی تواند، خلاف جریان خواسته عمومی، مسئله ای را تحمیل کرده یا تبعیض ایجاد کند و بی عدالتی بیافریند و دیگر زورگویی معنا نخواهد داشت.

دکتر احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد، تا حدود زیادی درک مشترک از این موضوع بوجود آمده و خواست و حتی شاید اراده جمعی نیز برای تحقق آن ایجاد شده است، اما نگرانی ها و ترس هایی هست که اجازه نمی دهد این اراده در مسیر اجرا جاری شود؟ تصریح کرد: اولاً‌ این ادبیات در حال عمومی شدن در دنیاست و درست است که بر خواست فطری بشر متکی است، اما تا به حال هیچ گاه مجال ظهور و بروز نداشته و به صحنه عمل نیامده بود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در اولین حضورم در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد این موضوع را مطرح کردم و امروز بعد از هشت سال موضوع عمومیت پیدا کرده است و خیلی ها آن را تکرار می کنند.

دکتر احمدی نژاد گفت: باید ادبیات مناسب برای طرح این موضوع شکل بگیرد و در وهله بعد مدیران باید اصلاح شوند تا خواستار عدالت شده و مردم نیز باید دنبال عدالت باشند و بر همین اساس مدیران عادل را انتخاب کنند و این یک تحول مبنایی است.

وی افزود: امروز خوشبختانه ادبیات مشترک پیگیری این هدف ایجاد شده و در حال تبدیل شدن به خواست، عزم و اراده است، اما این مسئله نیز لوازم و پیش نیازهایی دارد.

دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: به فرض اینکه دولت ایران بخواهد این موضوع را دنبال کند، ابتدا باید خود را اصلاح کند و عادل باشد و به هر نسبتی که عدالت را در خود ایجاد کند، می تواند در محیط بین الملل اثر گذار باشد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه شعار اجلاس شانزدهم سران جنبش عدم تعهد دو دسته مخاطب داشت، تصریح کرد: مخاطب اصلی آن مدیران بودند و در وهله بعد مردم؛ اینجا نقش مدیران، نقش اصلی است، اما همه جامعه بشری باید به آن نقطه ای عزیمت کنند که اکنون ادبیاتش ایجاد شده و امیدواریم اتفاق نظری که در ادبیات شرکت کنندگان در اجلاس سران جنبش عدم تعهد مشاهده شده، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل نیز انعکاس خوبی داشته باشد.

دکتر احمدی نژاد با تأکید بر اینکه باید همه با هم کار را جلو ببریم، خاطرنشان کرد: 700 بندی که در بیانیه پایانی اجلاس تصویب شد،‌ حرف دل همه ملتهاست و به واسطه آن درباره بسیاری از مسائل عالم، اظهار نظر قاطع و صریح با اجماع حاصل شده است.